Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Probówki i ich kolorowy (dosłownie) świat
Probówki i ich kolorowy (dosłownie) świat

Wśród zastępu naczyń laboratoryjnych, te możemy kojarzyć najlepiej – choćby dlatego, że widzieliśmy je często podczas szkolnych lekcji chemii, obserwując prezentowane doświadczenia. Probówka to walcowate, szklane naczynie o bardzo niedużej średnicy – jego spód to zaokrąglone dno, na które spada wprowadzony do środka preparat. Kiedy dołączy do niego kolejny, a obie substancje w jakiś zdecydowany albo i spektakularny sposób zareagują, to właśnie bardzo wysokie ścianki sprawią, że widowisko pozostanie zamknięte w szklanym naczyniu i nie wydostanie się na zewnątrz.

 

Do czego jeszcze służą probówki?

 

Chociaż właśnie z takimi sytuacjami kojarzą nam się probówki, to nie jest ich jedyne wcielenie. Można je bowiem spotkać nie tylko w szkolnych klasach czy nawet w pomieszczeniach, gdzie odbywają się akademickie warsztaty. Probówki wytrwale służą także pracownikom laboratoriów – nie tylko podczas prowadzenia eksperymentalnych badań, ale też w pracy, jaką prowadzą laboratoria medyczne. Tam stają się czasem nie tyle miejscem przeprowadzania reakcji, ale raczej naczyniem, do którego można zebrać płyny ustrojowe, a nawet bezpiecznie je przechować.

 

Probówki, które można spotkać już w gabinetach zabiegowych, różnią się nieco od tych, które kojarzymy ze szkolnymi doświadczeniami. Te są zdecydowanie krótsze, bo służą właśnie do przechowywania określonej, niedużej dawki – na przykład krwi. Ze względu na to, że powinny być dla tej zawartości bezpieczną przystanią, muszą mieć jeszcze korki. A przez to, że mają opowiedzieć o stanie zdrowia konkretnego pacjenta, często są jeszcze opisywane dzięki przyklejonemu na ściance kartoniku. Takie probówki też możemy poznać, tyle że w mało przyjemnej sytuacji – kiedy pielęgniarka przygotowuje się już do pobierania krwi, bo ma już wtedy naszykowaną probówkę, do której płyn pobierany przez igłę będzie już spokojnie ściekał.

 

Probówki, które pomagają w przeprowadzaniu badań morfologicznych, to także bardzo zróżnicowana i kolorowa grupa. Kolorowa, bo wspomniane korki mogą mieć różne barwy – i to już informacja, jakie konkretne badania będą wykonywane na zamkniętej wewnątrz próbce. Krew może być badana pod różnym kątem, czasem to wymaga odpowiedniego jej przygotowania, a to mogą zapewnić na przykład umieszczone wewnątrz probówki substancje, na przykład zapobiegające krzepnięciu próbki. Każdy, kto pracuje w laboratorium medycznym, a także każdy kto pobiera krew do badań, musi doskonale wiedzieć, co oznacza konkretny kolor. Tylko wtedy przygotowanie do badań morfologicznych przebiegnie sprawnie i bez pomyłek.