Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Śpiwór mumia - co go wyróżnia od innych?
Śpiwór mumia - co go wyróżnia od innych?

Śpiwór mumia – ta nieco złowrogo brzmiąca nazwa bardzo słusznie przywodzi na myśl skojarzenia ze staroegipskimi sarkofagami. Wszystko staje się jasne, gdy uzmysłowi się sobie charakterystyczny kształt sarkofagów – dosyć szerokie na wysokości barków, od tego momentu sukcesywnie się zwężały, biegnąc ku dołowi i stopom postaci zamkniętej w tej specyficznej trumnie.

Współcześnie jednak kształt sarkofagu sprawdza się przede wszystkim wówczas, gdy istotne jest zapewnienie ludzkiemu ciału dostatecznego poziomu ciepła na czas nocnego wypoczynku.

 

Dlaczego od czasu do czasu warto poczuć się jak mumia?

Producenci sprzętu turystycznego, jakim są śpiwory, coraz częściej sięgają po kształt przywodzący skojarzenia ze starożytnym Egiptem. Powodem takiego stanu rzeczy jest popularność śpiworów typu mumia, który nie ma jednak nic wspólnego z nagłą modą na zainteresowanie kulturą antycznych mieszkańców północno-wschodniego krańca Afryki. Tajemnicą sukcesu kształtu sarkofagu jest jego niebywała skuteczność w ogrzewaniu całego ciała.

Jedna z podstawowych zasad fizyki mówi, że znacznie szybciej ogrzeje się ciało, które znajduje się w przestrzeni bardziej ograniczonej, mającej swoje granice bliżej tego ciała. Właśnie w takiej sytuacji znajduje się człowiek uśpiony w śpiworze mumii – każda partia jego ciała jest dość dokładnie otoczona warstwą materiału, przez co nie sposób choćby myśleć o przemarznięciu.

Jednym minusem śpiwora mumii jest właśnie to, że nie sposób zmienić pozycji, śpiąc w takim akcesorium. Można rzeczywiście poczuć się jak nieszczęśnik, skazany na spędzenie bardzo długiego czasu w idealnie regularnej pozycji.

Jednak w praktyce każdy użytkownik śpiwora ma szansę bardzo komfortowo odnaleźć się w śpiworze, bo klasyczna długość, wynosząca ponad 2 metry, daje niższym turystom możliwość wygodnego odnalezienia się we wnętrzu śpiwora.

Trudno zresztą wymawiać wygodę sarkofagowi, który jest sporządzony z miękkich tkanin, a co więcej jest wypełniony jednym z tych materiałów:

  • puch
  • wkłady syntetyczne.

Poza tym, nieco paradoksalnie, kształt nakazujący położyć się w śpiworze na wznak, działa w jak najlepszym interesie użytkownika śpiwora (czytaj więcej: https://www.asport.com.pl/poradniki/87/jak-wybrac-letni-spiwor-/) – ludzkie ciało nie odpoczywa bowiem w żadnej pozycji tak efektywnie, jak właśnie leżąc na wznak, mając okazję do rozluźnienia wszystkich części ciała.