Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
W jaki sposób nowoczesne probówki przystosowane są do pracy w laboratorium?
W jaki sposób nowoczesne probówki przystosowane są do pracy w laboratorium?

Producenci wyposażenia laboratoryjnego, chcąc sprostać szybkiemu postępowi w tej branży, wprowadzają znaczne innowacje nawet do tak prostych i podstawowych sprzętów, jak probówki oraz przeznaczone do nich korki. Obecnie na rynku można odszukać zróżnicowany wybór różnych naczyń i akcesoriów, które odznaczają się solidnością i niezwykle precyzyjnym wykonaniem. Istotne jest także zachowanie ich atrakcyjnej ceny – z uwagi na to, że probówki nabywane są regularnie i hurtowo, nie mogą stanowić szczególnie wysokiego wydatku, aby wzbudzać zainteresowanie klientów.

Utrzymanie względnie niskich kosztów produkcji, które przekładają się z kolei na niższe ceny, jest możliwe przede wszystkim dzięki rozpowszechnieniu nowoczesnych tworzyw sztucznych. Tego typu materiały nie tylko spełniają rygorystyczne standardy sprzętów laboratoryjnych, ale i pozostają łatwe w obróbce i lekkie, idealnie spełniając swoją funkcję. Co jeszcze warto wiedzieć o współcześnie produkowanych probówkach i innych naczyniach przeznaczonych do użytku w laboratorium?

Jakie wymogi muszą spełniać profesjonalne probówki i korki laboratoryjne?

W laboratorium można pracować z wszelkiego typu substancjami, jednak najczęściej sprowadzają się one albo do konkretnych związków chemicznych, albo organicznych próbek, powszechnie badanych w ramach diagnostyki. Obie te kategorie wymagają dobrego zabezpieczenia, zarówno przed wpływem otoczenia, jak i doprowadzeniem do potencjalnych zanieczyszczeń, niebezpiecznych dla sprzętu oraz personelu. Probówki, podobnie jak każdy inny element laboratoryjnego wyposażenia, muszą zatem odznaczać się dużą trwałością, aby zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia podczas pracy. Szkło laboratoryjne oraz tworzywa sztuczne, jakie wykorzystuje się przy ich produkcji, powinny więc odznaczać się dużą odpornością mechaniczną. To jednak nie wszystko. Materiał musi być niewrażliwy na oddziaływanie reaktywnych związków chemicznych, na przykład takich o właściwościach żrących, łatwopalnych czy utleniających.

Dlaczego jakość probówek ma duże znaczenie dla warunków pracy w laboratorium?

Z uwagi na to, jak ważne jest zachowanie higienicznych, a często wręcz sterylnych warunków pracy w laboratorium, dużym atutem wysokiej jakości naczyń laboratoryjnych jest łatwość w myciu. To niedopuszczalne, aby resztki próbek zalegały w probówkach, nawet jeśli pracownicy nie mają dostępu do profesjonalnych maszyn czyszczących. Należy wspomnieć także o dokładności w budowie probówek. Jeśli są to modele wyposażone w oznaczenia, muszą one precyzyjnie odmierzać zawartość naczynia. To bardzo ważne, aby przeznaczone do probówek korki oraz zatyczki były prawidłowo dopasowane do ich szyjki, gwarantując wymaganą szczelność.

W celu upewnienia się, że zamówiony sprzęt spełnia fachowe standardy, rozsądnie jest robić zakupy jedynie u sprawdzonych i renomowanych sprzedawców. Dobrym przykładem zaufanej marki jest Equimed, o czym świadczy duże doświadczenie, obiecujące referencje, liczne certyfikaty i pozytywne opinie konsumentów.