Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Bezpieczna praca z elektronarzędziami
Bezpieczna praca z elektronarzędziami

Elektronarzędzia znacznie ułatwiają nam wykonywanie różnego rodzaju prac. Przede wszystkim w użyciu są takie maszyny jak wiertarka, szlifierka, wkrętarka i tak dalej. Do celów przemysłowych używa się także młotów udarowych bądź młotowiertarek.

Uważamy na oczy

Najważniejszą rzeczą przy obsłudze elektronarzędzi jest ochrona oczu. Zwłaszcza tyczy się to pracy ze szlifierką lub młotami udarowymi. Ochrona konieczna jest dlatego, że odłamki mogą łatwo oderwać się od obrabianej powierzchni i z dużą siłą uderzyć w operatora urządzenia. Jeśli uderzenie będzie wycelowane w skórę, powstanie co najwyżej zaczerwienienie, a fragment który utknie łatwo będzie wyciągnąć samodzielnie. Jednak trafienie w oczy małym odłamkiem, który leci z ogromną prędkością, może doprowadzić do bardzo poważnych obrażeń narządu wzroku, z trwałą ślepotą włącznie. Oczy są bowiem najbardziej delikatnym elementem ciała, są nieosłonięte i wszelkie niewielkie odłamki mogą łatwo wbić się w gałkę i w niej utkwić. Czasami usunięcie takiego ciała obcego możliwe jest jedynie operacyjnie, a zdarzały się także przypadki, że oczu nie udało się uratować. Dlatego przede wszystkim należy zakładać okulary i tyczy się to pracy praktycznie z każdym urządzeniem elektrycznym obrabiającym jakikolwiek materiał. Nawet przy używaniu zwykłego młotka warto również nosić okulary ochronne.

Ochrona przeciwpyłowa

Obrabianie niektórych materiałów generuje bardzo duże ilości kurzu i pyłu. Dzieje się tak na przykład w czasie szlifowania powierzchni metalu, w celu usunięcia z niej starego lakieru i rdzy. Podobnie dzieje się przy pracy z bruzdownicą do wykonywania podłużnych wcięć w murze, pod kable elektryczne bądź rury wodne. Wtedy pracownik powinien używać tak zwanej maseczki BHP. Nakładamy ją na twarz w taki sposób, by zakrywała zarówno nos jak i usta. Można w niej normalnie oddychać, nie przeszkadza nawet w czasie wykonywania pracy wymagającej wysiłku fizycznego. Posiada ona specjalne zaworki, które umożliwiają łatwe wydychanie powierza, natomiast jego zaciąganie odbywa się poprzez materiał filtrujący. Przykładowe maski możemy zobaczyć między innymi na stronie BHPStar. Są to akcesoria na tyle tanie, że warto zawsze posiadać większy zapas pod ręką.

 

Czasami należy stosować także rękawice ochronne, odporne między innymi na przecinanie. Przydadzą się do zabezpieczenia rąk w czasie pracy ze szlifierką kątową bądź piłą tarczową lub łańcuchową. W razie zakleszczenia urządzenia w obrabianym materiale i wyrwania go z rąk operatora, dochodzi do ryzyka kontaktu rozpędzonego ostrza z dłońmi, co bez rękawic mogłoby skończyć się bardzo źle.