Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
HMS
Reklama
INSTRUKCJA OBSŁUGI

Busola okrągła Meteor

Busola Meteor jest idealnym przyrządem do określania właściwej pozycji (położenia) na mapie topograficznej.

Busola przeznaczona jest dla leśników, myśliwych oraz ludzi, którzy lubią podróżować po jeszcze nieprzetartych szlakach.


INSTRUKCJA OBSŁUGI KOMPASU SOCZEWKOWEGO:

1. Aby określić położenie potrzebujesz dwóch widocznych punktów (góra, wyspa, wzgórze itp.) których lokalizacja jest zaznaczona na mapie. Kompas umożliwia narysowanie (pociągnięcie) odpowiednich linii na mapie od dwóch punktów w kierunku twojego położenia. Punkt przecięcia się obu tych linii jest właściwym położeniem. Obierz punkty szeroko oddalone od siebie dla dokładniejszego określenia położenia.

2. Obróć soczewkę tak, by dłuższą linię zrównać z drutem w wieczku, jak pokazano na rys.1 i trzymaj kompas blisko oczu. Przytrzymując kciukiem pierścień ustaw kompas w pozycji horyzontalnej. Patrząc przez otwór w okularze obierz sobie punkt przechodzący przez drut i otwór, następnie przez soczewkę popatrz na kompas z góry i odczytaj stopień na skali. Pomiar odczytu jest naszym położeniem.

3. Powtórz czynności z punku 2 przy kolejnym punkcie.

4. Ustaw mapę na paskiej poziomej powierzchni i wyrównaj północ na mapie ze swoim kompasem. Notując miejscowe odchylenie igły magnetycznej między prawdziwą a magnetyczną północą dodaj lub odejmij miejscową różnicę od/do położenia odczytanego w pkt. 2 i 3. Odejmij, jeśli magnetyczna północ jest zachodem prawdziwej północy. Dodaj jeśli magnetyczna północ jest wschodem prawdziwej północy.

5. Kątomierzem ustawionym (wyzerowanym) na pierwszym punkcie na mapie, wyrównaj kątomierz z prawdziwą północą, jak pokazano na rys. 2. Narysuj linię pod kątem twojego prawdziwego położenia z pkt. 4.

6. Powtórz czynności z punktu 5 dla kolejnego punktu, właściwe położene jest tam, gdzie obie linie krzyżują się, jak pokazano na rys. 3.

7. Gdy osiągniesz swój cel, czynności te mogą być powtarzane z poprzednimi lub nowymi punktami odniesienia w terenie.

PARTNERZY