Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Jak wrócić do formy na wiosnę?
Jak wrócić do formy na wiosnę?
Wiosna w pełni! Długie, słonecznie dni i coraz wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i uprawianiu sportu. Niestety, wiele osób zauważa, że po długiej zimie ich forma fizyczna uległa znacznemu pogorszeniu. Warto więc wdrożyć w życie kilka zasad, które pozwolą organizmowi wrócić na pełne obroty!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak szybko wrócić do formy dzięki zdrowej diecie,
  • w jaki sposób stopniować wysiłek fizyczny po długiej przerwie,
  • dlaczego podczas aktywności fizycznej trzeba pamiętać o rozgrzewce i regeneracji.

Jazda na rowerze, jogging, nordic walking, zajęcia fitness, ćwiczenia na siłowni – form aktywności fizycznej jest naprawdę mnóstwo! Wiosna to z pewnością czas, kiedy ruszamy się częściej i chętniej, ale po długiej zimowej przerwie wiele osób zauważa u siebie spadek formy. Zatem jak wrócić do ćwiczeń w sposób optymalny?

Jak wrócić do formy – pomoże zdrowa dieta

Bardzo ważnym elementem przygotowywania organizmu do regularnej aktywności fizycznej jest przestrzeganie zasad zdrowej diety:

  • Warto przyzwyczajać organizm do stałego, regularnego dostarczania energii – należy więc jeść pięć niewielkich posiłków w ciągu dnia.
  • W jadłospisie należy uwzględniać dobrej jakości białko (m.in. jaja, mięso drobiowe, ryby, produkty mleczne), węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze), tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz witaminy i składniki mineralne (warzywa oraz owoce).
  • Warto ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować spożywanie słodyczy, fast foodów, żywności wysoko przetworzonej oraz słonych przekąsek.
  • Nie wolno zapominać o piciu przynajmniej 2 litrów wody w ciągu doby. Oczywiście w dni treningowe ilości te powinny być wyższe, w zależności od intensywności wysiłku fizycznego.

Jak wrócić do formy po długiej przerwie? Stopniowo!

Są osoby, które po wznowieniu aktywności fizycznej zastanawiają się, jak szybko wrócić do formy na siłowni albo natychmiast zacząć biegać bardzo długie dystanse. Takie podejście to błąd! Do aktywności fizycznej należy wracać powoli, stopniowo przyzwyczajając organizm do coraz bardziej intensywnego wysiłku. Nie trzeba od razu narzucać sobie bardzo wymagających planów treningowych, należy słuchać swojego organizmu, a najlepiej – skonsultować się ze specjalistą, który przygotuje plan powrotu do uprawiania sportu dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji!

We wszystkich publikacjach mówiących o tym, jak wrócić do formy – po kontuzji, chorobie czy po prostu po dłuższej przerwie w treningach – zawsze podkreśla się ogromne znaczenie prawidłowej rozgrzewki przed treningiem oraz regeneracji już po jego zakończeniu.

Krótka, 15-minutowa rozgrzewka może składać się np. z truchtu w miejscu, lekkich przebieżek oraz ćwiczeń rozciągających – już to wystarczy, by podnieść temperaturę ciała, rozgrzać mięśnie i stawy, a także przygotować organizm do większego wysiłku. Taka rozgrzewka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Jeśli chodzi o możliwe formy regeneracji, to również jest ich wiele. Są osoby, które preferują sesję w saunie albo sesję krioterapii, inni wybierają masaże, rolowanie mięśni albo po prostu krótką drzemkę. Nie można także zapominać o zdrowym, zbilansowanym posiłku regeneracyjnym.