Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Butle szklane - w laboratorium też się przydadzą
Butle szklane  - w laboratorium też się przydadzą

Butelka, czyli walcowate, dość wysokie naczynie z szyjką i nakrętką, to podstawowe narzędzie, jakie służy nam do przechowywania ciekłych substancji. W sklepach znajdziemy butelki tam gdzie są sprzedawane jakiekolwiek napoje, kształtem są do nich zbliżone także pojemniki na detergenty. Butelka to naprawdę jeden z najpopularniejszych pojemników, a sekret tej popularności tkwi przede wszystkim w tej wspomnianej szyjce – to ona sprawia, że płyn zebrany w butelce można wygodnie przelać do innego pojemnika.

Kolejny argument to nakrętka, która zadba o to, żeby to co znajduje się w butelce, nie wydostało się stamtąd wcześniej, niż tego chce opiekun butelki. I choć wydaje nam się, że laboratorium to miejsce, w którym używa się specyficznych, trudnych do znalezienia gdzie indziej naczyń, to jednak i dla butelek miejsce się tam znajdzie.

Butle szklane, czyli jak przechować płyn

Na laboratoryjnych półkach spodziewamy się najszybciej zobaczyć kolby, probówki albo cylindry – jednak gdy mowa o przechowywaniu odczynników, takie które będą używane podczas przeprowadzania doświadczeń czy konkretnych czynności badawczych, niezastąpione pozostają butelki. Te laboratoryjne mogą mieć pewne cechy szczególne, na przykład podziałkę zaznaczoną na ściance, pozwalającą się dokładniej zorientować, ile płynu znajduje się w pojemniku w danym momencie. Jeśli barwa przechowywanego odczynnika jest istotna, laboranci korzystają z przezroczystych butelek, ale równie popularne są tu butelki oranżowe, czyli o bursztynowym, a nawet brązowawym zabarwieniu – z dawnych lat możemy kojarzyć jeszcze syropy w takich właśnie pojemnikach.

 

Laboratoryjne butelki mogą też nieraz wyglądem przypominać nam słoiki – bo czasem ich szyjka jest niższa i tylko niewiele różniąca się średnicą od reszty pojemnika. Cały zbiór butelek, z których korzystają laboranci, jest dość zróżnicowany – a ten wybór pozwala pracownikom takich miejsc dobrać sobie taki zestaw narzędzi do pracy, które przydadzą im się najlepiej.

 

Butelki używane przez laborantów to zazwyczaj pojemniki ze szkła, przede wszystkim dlatego że jeśli mają okazać się przydatne więcej niż raz, muszą dać się dobrze wyczyścić. O butle szklane trzeba troskliwie dbać, to znaczy przestrzegać zasad, obowiązujących podczas mycia wszystkich innych szklanych naczyń laboratoryjnych. Chodzi więc o to, by do mycia użyć detergentu, który będzie najlepszą odpowiedzią dla substancji, której resztki znajdują się w naczyniu – mycie trzeba przeprowadzić destylowaną wodą i pod żadnym pozorem nie wycierać szkła żadną tkaniną.

 

Konsultacja merytoryczna artykułu: https://www.equimed.com.pl .