Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Hurtownia spożywcza ? ważne ogniwo handlowego łańcucha
Hurtownia spożywcza ? ważne ogniwo handlowego łańcucha

W krajach, w których obowiązuje kapitalizm, a żaden kryzys gospodarczy nie komplikuje codzienności, klienci punktów handlowych poczytują za normalny i właściwy stan rzeczy, że sklepowe półki są zapełnione produktami. Mienią się wszystkimi kolorami i tylko czekają, by spośród zgromadzonych dóbr wybrać jakieś konkretne. Dla mieszkańców miast, którzy muszą niemal każdego dnia zaopatrzyć się w żywność, to naturalny porządek rzeczy, że wszystko co potrzebne znajduje się w pobliskim punkcie handlowym – a w każdym razie, że wybór czekający na konsumenta pozwoli uzupełnić domowe zapasy w kluczowych kategoriach.

Żeby jednak tak było, płynnie i harmonijnie musi toczyć się współpraca trzech typów instytucji: wspomnianego sklepu, zaopatrującej go hurtowni i fabryki producenta, który tworzy artykuły przeznaczone do sprzedaży.

Hurtownia spożywcza to bardzo ważny pośrednik

W obowiązującym porządku, wedle którego funkcjonuje handel produktami spożywczymi, kluczowym punktem tego specyficznego łańcucha jest właśnie hurtownia. To firma, która jest potrzebna zarówno producentowi spożywczemu, jak i właścicielowi sklepu, który chce docierać już bezpośrednio do klientów (i dobrze na tym zarabiać). Dzięki zainteresowanej współpracą hurtowni producent ma komu przekazać towar – a ta świadomość pozwala mu wciąż kontynuować pracę, przygotowywać kolejne partie dóbr. Hurtownia spożywcza stara się zaś o to, by przejęte przez nią artykuły trafiły do konsumentów. Podstawową strategią działania jest dla hurtowni szukanie partnerów wśród sklepów – samodzielnych albo sieci złożonych z wielu punktów handlowych.

Hurtownia również chce zapewnić sobie stałą współpracę z partnerami biznesowymi, dlatego kusi sklepikarzy promocyjnymi cenami produktów, które przechowuje i chce przekazać dalej.

Jak można wywnioskować z tego skróconego opisu, hurtownia spożywcza odpowiada za to, by artykuły żywnościowe krążyły po rynku konsumenckim we właściwym tempie. Deklaruje, że odbierze gotowe towary od producenta, a jednocześnie zawiera umowy ze sklepami – i dostarcza towary w sprecyzowanych porach, by żywność trafiła z odpowiednim wyprzedzeniem na sklepowe półki. Logistyka to więc bardzo ważny aspekt, gdy mowa o działaniu hurtowni, ale równie ważne jest też to, by taka firma dysponowała wyposażeniem, które zapewni żywności właściwe warunki podczas pokonywania drogi od producenta do sklepu. Mowa tu zarówno o warunkach panujących w hurtowni i obecnych tam urządzeniach, jak też o pojazdach, w których żywność dociera do swojego ostatniego przystanku przed spotkaniem z konsumentem.

Konsultacja merytoryczna artykułu: SOBIK