Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Ochrona komina - na czym polega?
Ochrona komina - na czym polega?

Komin to bardzo ważny element architektoniczny każdego budynku. Sprawnie działający przewód kominowy gwarantuje, że od pomieszczeń mieszkalnych będą odprowadzane produkty spalania opału, często bardzo niebezpieczne, zdolne udusić wdychających je mieszkańców.

 

Sprawdzanie, czy komin działa wystarczająco dobrze, żeby pełnić swoje ważne funkcje, jest bardzo istotne – to powód, dla którego każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien pamiętać o tym, by przynajmniej raz na rok zaprosić do siebie kominiarza (sprawdź tutaj: http://www.uslugikominiarskie.com.pl/pl/oferta/budowa-i-remonty-kominow-systemowych-oraz-z-cegly).

 

Ci fachowcy oceniają kondycję komina, a w razie potrzeby przeprowadzają niezbędne prace zmierzające do tego, by przewód odzyskał swoje kluczowe funkcje i pełnił je dobrze. Ale kontrolowanie stanu komina i czyszczenie go to oczywiście nie jedyne, co moze zrobić wykwalifikowany kominiarz.

Ochrona komina – przed czym?

Prawdopodobnie największą szkodę mogą wyrządzić każdemu kominowi konsekwencje jego eksploatacji – sadza, która wytrąca się podczas spalania opału, osadza się na wewnętrznych ścianach komina, stopniowo zmniejszając jego światło. Kiedy warstwa sadzy jest niebezpiecznie duża, istnieje podwójne ryzyko: że toksyczne opary, zamiast powędrować do góry, ku ujściu komina, wrócą do pomieszczeń mieszkalnych albo że nagromadzony osad zapali się, co doprowadzi do wybuchu komina.

 

W obu przypadkach konsekwencje mogą być tragiczne, dlatego tak ważne jest to, by udostępniać komin specjaliście, który go skontroluje i w razie potrzeby wyczyści. Ale zagrożenie dla sprawnego komina może nadejść też innej strony – i z nim też poradzi sobie dobry kominiarz.

 

Ciąg w kominie mogą osłabić jeszcze dwa inne czynniki. Pierwszym z nich jest zablokowanie wylotu komina przez ptasie lub owadzie gniazdo – istnieje takie prawdopodobieństwo, ponieważ zwierzęta bytujące w mieście niekiedy postrzegają kominy jako miejsce bezpiecznego schronienia.

 

Tak oczywiście nie jest, bo i siebie, i mieszkańców budynku wystawiają na przykre konsekwencje. Drugim czynnikiem ryzyka jest wpadanie deszczu do wnętrza przewodu – a zawilgocony komin szybko zacznie robić się niebezpieczny. Ochrona komina polega więc na umieszczeniu w nim lub na nim dodatkowych elementów składowych, które zapobiegną tworzeniu się sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.