Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Koła do dużych obciążeń - jakie wybrać?
Koła do dużych obciążeń - jakie wybrać?

Odpowiednie koła do dużych obciążeń mają kluczowe znaczenie dla sprawnego działania dowolnej aplikacji przemysłowej. Materiał jest kluczowy przy doborze kół. Jak w przypadku każdego sprzętu, właściwy dobór materiału zależy od jego konkretnego zastosowania. Do powszechnych wyborów należą stal, żeliwo, żeliwo, żeliwo sferoidalne i różne stopy stali. Ważne jest zrozumienie zalet i wad zarówno stali, jak i żelaza - oraz tego, w jaki sposób może ona przynieść korzyści każdemu zastosowaniu.

 

Spójrz na powierzchnię

Twardszy metal zawsze przetrwa dłużej niż miękki. Najlepiej wybrać koła gąsienicowe, które są bardziej miękkie niż sam ich materiał, ponieważ zastąpienie kół jest bardziej opłacalne niż całego zestawu. Wytrzymałe stalowe koła są zwykle lepszym wyborem do zastosowania w porównaniu do żeliwnych kół przemysłowych.

Stalowe koła

  • Bardziej elastyczny wybór.

  • Radzą sobie z nierównościami.

  • Trwalsze na nieregularnych torach - bezpieczniejsze, z mniejszym czasem przestojów.

  • Rzadsza wymiana kół.

Żelazne koła

  • Mniejsza trwałość na nieregularnych ścieżkach - stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i dłuższy czas przestoju.

  • Częsta wymiana kół.

Obciążenie


Wybór pomiędzy stalowymi i żelaznymi kołami będzie zależeć od tego, jak ładunek jest rozłożony na wózku lub pojeździe. Dla ładunków, które się zmieniają w kwestii obciążenia, stal jest korzystna. W przypadku równomiernie rozłożonych ładunków żeliwo zapewnia większą odporność na zużycie.

Należy pamiętać, że niezależnie od wybranego materiału, koła do dużych obciążeń muszą mierzyć się z limitami producenta. Pamiętaj o stosowaniu standardu bezpiecznego obciążenia roboczego i rozważ możliwość, że ładunek może podlegać ciężkim warunkom i może wymagać cięższego koła roboczego niż wskazuje to podana przez producenta instrukcja.

Nacisk na koła

Należy również rozpoznać nacisk na koła. Niektóre koła przemysłowe są stale narażone na silne napieranie - często podczas załadunku lub rozładunku. Stały duży nacisk powoduje pękanie metalu po pewnym czasie. Stal jest bardziej elastyczna niż żelazo i może lepiej przystosować się do naprężeń. W przypadku trudnych sytuacji, stal jest bezpieczniejszym wyborem, ponieważ jest mniej podatna na niszczenie i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Pośrednią opcją do rozważenia jest żeliwo sferoidalne, o właściwościach pośrednich między żeliwem i stalą.