Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Jaką podstawową funkcję spełnia odwodnienie betonowe?
Jaką podstawową funkcję spełnia odwodnienie betonowe?

Biorąc pod uwagę to, jak powszechnie wykorzystywane jest odwodnienie betonowe, warto dobrze zrozumieć jego funkcję. Instalacje tego typu są podstawą dla zabezpieczenia przed podmakaniem fundamentów budynków, a to dopiero początek korzyści, jakie są w stanie zapewnić. Intensywne opady deszczu, które w naszym klimacie nie są rzadkością, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan zabudowy, a szczególnie w okolicy, gdzie większość gruntu została utwardzona na potrzeby budownictwa.

Jeśli gleba nie jest w stanie na bieżąco absorbować gromadzącej się wody, to jedynie kwestia czasu, zanim deszcz nie doprowadzi do poważnych szkód. Naturalna retencja w postaci dużych zbiorników lub terenów zielonych (a szczególnie drzew), to w większość współczesnych miast rzadkość, przez co niezbędne jest korzystanie ze studzienek kanalizacyjnych w celu uregulowania poziomu zbierających się płynów. Na potrzeby tego typu studzienek potrzebne jest jednak odwodnienie betonowe, aby kierować spływającą wodę do kanalizacji.

Dlaczego odwodnienie betonowe jest niezbędną inwestycją?

Powody, dla których warto zamontować odwodnienie betonowe wokół ważnych obiektów miejskich, są bardzo liczne, dlatego skupimy się na najważniejszych punktach, które należy wymienić w tym kontekście. Oczywistym przykładem korzyści, jakie zapewnia odwodnienie betonowe, jest poprawa warunków drogowych. Asfalt nie absorbuje wody, a jeśli ta nie znajduje dogodnego ujścia, może gromadzić się na jezdni, prowadząc do powstawania kałuż i znacznej utraty przyczepności pojazdów. Sprawny system odwodnień pozwala znacznie poprawić warunki jazdy, a w przypadku wahań temperatur, zapobiega zlodowaceniu drogi. Te same właściwości mają wpływ na warunki pieszych, a także stan placów, rynków, parkingów i podobnych obiektów. Niekontrolowane formowanie się błota sprawia wiele problemów dla pojazdów i nie tylko – warto dołożyć zatem starań, aby mu zapobiec.

Kolejnym istotnym atutem, jaki zapewnia odwodnienie betonowe, jest lepsza konserwacja zabudowy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ wilgotność gruntu ma na fundamenty budynków oraz inne elementy zabudowy, a szczególnie konstrukcje wykonane z drewna. Ławki, ogrodzenia, słupki – tego typu obiekty niszczeją znacznie szybciej, jeśli mają stały kontakt z wilgocią, a prawidłowo zamontowane odwodnienie betonowe może łatwo rozwiązać ten problem.

Jak odwodnienie betonowe wypada na tle korytek z tworzyw sztucznych?

Wielu producentów systemów odwodnień wprowadziło w ostatnich latach do swojej oferty alternatywy wykonane z tworzy sztucznych bądź wyspecjalizowanego polimerobetonu, który zastępuje cement nowoczesną żywicą syntetyczną. Nie można zaprzeczyć, że materiały te doskonale spisują się w swojej roli i zapewniają świetne parametry, co zapewnia im stałe miejsce na rynku. Pomimo tego, klasyczne odwodnienie betonowe nadal uznaje się za standard, głównie z uwagi na wyjątkowo niską cenę, łatwą obróbkę oraz ogólną niezawodność. Zastanawiając się nad optymalnym wyborem odwodnień, zawsze warto wziąć je pod uwagę.